Nejčastější chyby

 
Pokud si nevíte s něčím rady, nebo jen potřebujete získat lepší představu, tato stránka Vám pomůže zodpovědět nejdůležitější otázky.

Časté chyby

Tiskovina neodpovídá objednávce

Soubor, který nahrajete k objednávce, má jiné rozměry či počet stran než zaslaná tiskovina. Zkontrolujte vždy s požadavky uvedené u každé kalkulace (tlačítko shlédnout základní informace).

Chyba ve spadávce

Při vytváření projektu nezapomeňte na spadávky (část grafiky přesahující okraj tiskoviny). Standardní velikost spadávek je 2 mm. Vše si můžete zkontrolovat a stáhnout základní informace k požadované tiskovině, které jsou k dispozici vždy vedle samotné kalkulace (tlačítko shlédnout základní informace).

Nedodržení bezpečných okrajů

Veškeré texty, loga či fotografie musí být posunuty za bezpečný okraj, který je nejčastěji 2 mm od okraje tiskoviny (tento rozměr vždy zjistíte u požadavků na konkrétní produkt – tlačítko shlédnout základní informace). Pokud nebude tato oblast dodržena, můžou být důležité prvky či sdělení oříznuty. Z estetického hlediska je však lepší tento prostor ještě zvětšit.

Nepřevedení textu do křivek

Vždy byste měli převést veškeré texty do křivek, aby jste zamezili změně písma, ke kterému může tak dojít. Toto neplatí pro bitmapové formáty jako JPEG a TIFF.

Špatný barevný model

Finální tisková data by měla až na vyjímky být vždy v barevném režimu CMYK se správně nastaveným barevným profilem. Pokud nám zašlete data v jiném režimu než CMYK (RGB nebo Pantone), můžou se barvy po převdou na režim CMYK výrazně odlišovat.

Špatný formát souboru

Přijímáme výhradně soubory ve formátu PDF, JPEG a TIFF. Pokud nám soubor zašlete v jiném formátu (ai, gif, png apod.), může se stát, že tyto data nepřijmeme a budete je muset před tiskem opravit.

Špatný formát tiskoviny

Formát tiskoviny vždy zadávejte jako uzavřený (formát po složení). Toto se týká především skládaných letáků či brožur. Zkontrolujte také zda máte pro tiskovinu správně zadánu orientaci stránky (na výšku, na šířku).